З нагоди свята Водохреща тисячі українців підуть на водойми пірнати у ополонку.
Чому це не підходить всім та як потрібно до цього готуватися “Українська правда. Життя” розпитала лікаря-дієтолога Оксану Скиталінську.
Загартовуватися потрібно поступово: починати з обтирань, пізніше – обливань (спочатку кінцівки, потім вище), ще пізніше – контрастного душу.
Важливо перед зануренням розігрітися рухом: швидше походити, злегка побігати, поприсідати, пострибати.
Не варто занурюватися в крижану воду тим, у кого проблеми із серцем та судинами, судинами головного мозку, високий кров’яний тиск, перенесений інфаркт або інсульт, аритмії, запальні захворювання статевої сфери та нирок.
Позитивна дія крижаної води є короткочасним стресом, який позитивно впливає на організм людини, зміцнюючи природній імунітет:
– різко зростає виробництво імунних клітин, знижується ризик вірусних інфекцій;
– активізується кровообіг, зокрема, в найдрібніших судинах – капілярах;
– краще починають працювати внутрішні органи, посилюється детоксикаційна функція печінки;
– збільшується виробництво енергії, ендорфінів (“гормонів щастя”), з’являється відчуття радості;
– покращується робота системи терморегуляції тіла;
– організм омолоджується.
Але це відбувається за умови швидкого занурення та виходу з води (1-2 хвилини).
Негативний ефект. Тривале перебування у холоді (понад 10 хв) виснажує резерви захисту організму і може бути зворотній ефект, переохолодження, організм стає беззахисним перед інфекціями.
Напередодні варто вживати їжу, яка:
– посилює виробництво енергії, в першу чергу ту, яка багата вітамінами групи В (вони “запускають” процес утворення АТФ – енергетичної “валюти” організму): каші (вівсяна, герчана) з вівсяними висівками; горіхи грецькі та мигдаль; курячі яйця, зварені нам’яко; нежирне м’ясо; капуста, шпинат тощо.
– має протизапальну дію і багата фітонцидами, що пригнічують розмноження вірусів та хвороботворних бактерій: порошок куркуми (додавати у страви), корінь імбиру (напої, страви), часник, цибуля;
– зміцнює кишковий імунітет: пребіотики – напій із цикорію (багатий цінною речовиною інуліном), банани, квашені овочі; та пробіотики – кисломолочні напої з вмістом біфідо- та лактобактерій;
– посилює щільність капілярів і захищає від проникнення хвороботворних вірусів, бактерій та продуктів їх життєдіяльності потрапити в кров: різнокольорові ягоди (особливо чорноплідна горобина, смородина, обліпиха), зелений чай, каркаде. Ягоди можна розморозити та додавати в чай.
Після виходу з води, розтирання та переодягання в теплий одяг, корисно випити гарячий нежирний бульйон з курки або індички, зварений з великою кількістю овочів (корінь селери, петрушка, пастернак, морква, гарбуз, броколі, зелень). Такий напій є джерелом всіх амінокислот у легкозасвоюваному вигляді, який дасть відчуття енергії та тепла в організмі, посилить імунітет.
Чому не можна алкоголь. Щоб зберегти тепло у організм спрацьовує захисна реакція – звуження судин. Алкоголь цей захист руйнує, судини розширюються, і на якийсь короткий час людині стає тепліше, оскільки кров зігріває шкіру, але буквально за декілька хвилин охолоджена кров омиває всі внутрішні органи. Тому “зігрів” алкоголем на морозі – це ризикований самообман, наслідком якого може бути не лише застуда, але і пневмонії, обмороження тощо.
Раціон “моржа”:
Після сну – склянка теплої води з декількома краплями соку лимона.
Сніданок: запарені вівсяні пластівці, висівки вівсяні, насіння льону, з розмороженими ягодами та чайною ложкою меду; варене нам’яко яйце, чашка какао.
Обід: суп з різних овочів з додаванням куркуми, парова м’ясна тефтеля, гречана каша, вінегрет з оливковою олією, чай чорний або зелений з лимоном.
Вечеря: овочі парові (броколі, морква, корінь селери, гарбуз), варена риба (короп/хек/скумбрія), салат із кисломолочного сиру із часником та тертим квашеним огірком, кава з цикорію.
Перед сном: склянка кефіру або ацидофіліну.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…