На сайтi Президента України з’явилася петицiя з вимогою скасувати заборону на… багатоженство в нашiй державi. Автори аргументують свою позицiю тим, що такi шлюби могли б полегшити визнання батькiвства та вирiшили б проблему законних дружин i коханок. А ще, на їхню думку, це могло б полiпшити… демографiчну ситуацiю. Пояснюють це навiть науковим обгрунтуванням доктора бiологiчних наук Вiгена Геодакяна: чим бiльше жiнок у чоловiка, тим бiльше народжується хлопчикiв, пише газета Експрес.
А дiйсно, чому в деяких країнах це дозволено, а в Українi – нi? Чи можливе введення такого звичаю в Українi? Чи не суперечить це засадам християнства? Про це говоримо з отцем Володимиром Боровим та Борисом Захаровим, директором адвокацiйного центру Української Гельсiнської спiлки з прав людини.
– Чи доречним було б багатоженство в Українi? Б. Захаров: – Єдиної формули щастя немає. Цiлком можна застосовувати рiзнi форми шлюбу, якщо людям так хочеться. Можна навiть було б розширити це. Наприклад, двоє чоловiкiв, двi жiнки. Але Конституцiя України та Сiмейний кодекс передбачають, що шлюб складається з чоловiка i жiнки за їхньою вiльною згодою, вони мають вiльнi права. Вiдповiдно до 39 статтi Сiмейного кодексу України, шлюб є недiйсним, якщо вiн зареєстрований особою, що перебуває одночасно в iншому зареєстрованому шлюбi.
– А як щодо неофiцiйних полiгамних шлюбiв? Б. Захаров: – Тут слiд наголосити, що в нас немає нiякої вiдповiдальностi за багатоженство. Тож фактично полiгамний шлюб може бути цивiльним. Є спосiб вирiшити це питання, не порушуючи Конституцiї. Це Закон “Про цивiльне партнерство”. Можливо, якщо розширити норми цього закону, можна було б теоретично поширити його й на полiгамнi шлюби. Цивiльне партнерство укладається угодою. I людина набуває прав щодо свого партнера. Тобто прав на спадок, майно, надання доступу в медзакладах, усиновлення. Але шлюбом це не вважається.
– Чи не суперечить багатоженство законам Божим? о. Володимир: – Коли Бог створив чоловiка i жiнку, вiн благословив їх та сказав їм плодитися, розмножуватися й наповнювати нашу землю. Любов може бути тiльки мiж чоловiком i жiнкою, бо в iншому разi втрачається змiст буття людини. I врештi, якби Бог хотiв створити зв’язок мiж чоловiком i кiлькома жiнками, то так i зробив би. Але вiн привiв для Адама лише Єву, а не багато жiнок. Iсус молиться: “Я i Отець є одно в любовi”. Так само ж чоловiк i жiнка. Вони перебувають у любовi лише вдвох. Якщо цього немає, втрачається змiст подружжя як такого.
– А в яких розвинутих країнах дозволено багатоженство? Б. Захаров: – Наприклад, у деяких штатах Америки, у мормонiв, що називають себе християнами, цiлком нормально мати офiцiйно кiлька дружин.
– На наших територiях було багатоженство в давнi часи? о. Володимир: – Так. До християнства воно було досить поширеним явищем. Людина не знала правдивого Бога та поклонялася iдолам. А пiсля того як прийняли на Русi християнство та визнали закони Божi, зрозумiли, що подружжя для християнина пiднесене до гiдностi Святої Таїни, воно благословенне Богом. Таїнство подружжя стає силою Божою, єднiстю та нерозривнiстю. Тому й за стiльки тисячолiть кращого за подружжя людина нiчого не створила.
У Кабміні попередили всіх батьків стосовно ІПН - навіщо він дітям У Кабміні попередили всіх…
Уже незабаром українці відзначати Різдво. У 2023-му великих морозів і сильних опадів не було. Чого…
В Україні воєнний стан і загальна мобілізація триває до 8 лютого 2025 року. Президент може…
Українське законодавство спрямоване на запобігання подібним злочинам та захист природної спадщини Охорона навколишнього середовища, включаючи…
Співробітники оперативно-розшукового відділу «Тячів» Мукачівського прикордонного загону викрили організаторів схеми незаконного переправлення осіб через кордон.…
Процес отримання відстрочки від мобілізації потребує уважного підходу та розуміння нюансів. Навіть наявність адміністративних штрафів…