Пауза у бронюванні співробітників критично важливих підприємств можуть мати негативні наслідки
Бізнес в Україні схвильований через зупинку бронювання персоналу від мобілізації з 20 жовтня 2024 року. The Page з’ясував, чому уряд поставив механізм бронювання на паузу і чого чекати далі.
«Офіційні причини призупинення бронювання пов’язані з необхідністю перегляду чинних рішень та забезпечення більш справедливого підходу, – пояснює Сергій Савинський, радник, адвокат юридичної компанії GRACERS. – Водночас існують припущення, що уряд стикається з випадками зловживань, коли компанії або посадові особи використовували систему бронювання для уникнення мобілізації. Призупинка може бути обумовлена як спробою викорінити такі явища, так і реальним бажанням оптимізувати процес та перевірити, чи дійсно всі заброньовані працівники відповідають критеріям критично важливого персоналу».
За інформацією Савинського, зловживання навколо бронювання дійсно існували, адже у деяких випадках підприємства використовували систему для збереження персоналу, який не був критично важливим для економіки чи національної безпеки. Співрозмовник The Page має на увазі ситуації, коли компанії намагалися отримати статус критично важливого підприємства для уникнення мобілізації своїх співробітників.
«Офіційною причиною призупинення процесу бронювання працівників є необхідність навести лад у цій сфері, зокрема, дати оцінку зловживанням, в тому числі корупційним, які мали місце, і запобігти їм у майбутньому. Такі зловживання були спричинені, серед іншого, розмитістю критеріїв, за якими підприємства, установи та організації конкретним державним органом визнаються критично важливими. Неофіційною причиною, слід припустити, є гостра потреба поповнення особового складу Збройних сил України», – каже адвокат Євген Буліменко.
Олександр Камша попереджає, що наслідком аудиту, якщо будуть виявлені порушення законодавчих вимог, може стати позбавлення певних підприємств статусу критично важливих. Це потягне за собою анулювання відстрочки від призову (бронювання) співробітників підприємства.
«Аудит може призвести до перегляду статусу критично важливих підприємств та звуження кола осіб, які мають право на бронювання, – підтверджує Сергій Савинський. – Отже деякі працівники, які зараз заброньовані, можуть бути мобілізовані після завершення аудиту. Для бізнесу це створює певні ризики втрати ключового персоналу, особливо в критичних галузях».
Відповідно до офіційних повідомлень очікується, що бронювання відновлять після завершення аудиту з 15 листопада 2024 року. Проте, опитані The Page юристи не виключають, що процедура й надалі залишатиметься на паузі.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…