“Водії не чекали цієї радикальної процедури від ТЦК, мобілізація несе швидкі покарання”: 4-м групам залишать права

Цифровізація взаємодії між Міноборони, ТЦК і Нацполіцією дасть змогу швидше вживати заходів до водіїв, які ухиляються від військового обліку або мобілізації.

Як інформує “Твоя Машина”, у Міноборони напередодні заявили, що відомство оперативно обмінюватиметься в електронному режимі відомостями про громадян з МВС і Нацполіцією. Це дасть змогу поліції отримувати інформацію про осіб, яких потрібно розшукати і доставити в ТЦК за порушення мобілізаційного законодавства. Юристи впевнені, що за цим ховається ще одна мета – спростити процедуру позбавлення водійських прав “ухилянтів”.

За наявності у поліції і ТЦК доступу до баз даних одна одної вони зможуть швидко обмінюватися інформацією щодо осіб, яких не вдалося розшукати і доставити до військкоматів. За новим законом про посилення мобілізації, ця процедура обов’язкова для звернення воєнкомів до суду з проханням про позбавлення прав “ухилянтів”.

Спершу ТЦК оголошує громадянина в розшук, а якщо його не змогли знайти поліцейські, то йому за адресою проживання надсилається письмова вимога, яку треба виконати в 10-денний термін з моменту проставлення поштового штампа про її вручення або неможливості вручити документ. Якщо після цього особа не з’явилася до військкоматів, вони просять суд вжити відповідних заходів.

Як інформує “Еспресо”, Верховна Рада затвердила укази президента Володимира Зеленського про продовження дії воєнного стану і строку загальної мобілізації в Україні ще на 90 днів – до 7 лютого 2025 року

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Бронювання у листопаді: чи відновлять

У листопаді Кабінет Міністрів України розгляне питання про повне відновлення та вдосконалення системи бронювання працівників критично важливих секторів, включаючи новий перелік посад і професій, які можуть отримати бронь від мобілізації.

Очікується, що під оновлене бронювання потраплять також приватні підприємства, чия діяльність є критичною для підтримки економічної та оборонної стабільності. Пріоритет надаватимуться медичним установам, закладам енергетики, транспорту та іншим організаціям, що забезпечують стратегічні потреби країни.

Кабінет міністрів України нещодавно погодив часткове відновлення бронювання військовозобов’язаних: рішення передбачає, що працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, можуть продовжити термін бронювання на аналогічний термін.

“Це забезпечить стабільну роботу стратегічно важливих галузей економіки, в тому числі тих, які працюють на оборону”, – вказала пресслужба уряду.

Загалом же до 15 листопада триває аудит підприємств, які отримали статус критично важливих за останні чотири місяці.

Чи буде економічне бронювання

У світлі зростаючого навантаження на економіку в умовах мобілізації, в Україні активно обговорюється економічне бронювання для фахівців з галузей, що забезпечують основні процеси в державі. Зокрема, можливість отримати бронь обговорюється для працівників агросектора, ІТ-індустрії, будівництва, а також енергетики.

Законодавці також планують розширити економічне бронювання на представників малих та середніх підприємств. Як пояснив депутат комітету нацбезпеки і оборони, ці кроки мають на меті мінімізувати втрати для економіки й уникнути дефіциту спеціалістів у критично важливих секторах, що підтримують соціальну та виробничу інфраструктуру.

Однак, щодо “економічного бронювання” є й багато критики. До прикладу, військовий Юрій Гудименко негативно оцінює такий крок держави:

“Ми впевнено йдемо курсом на “економічне бронювання” (читай – легальний “відкуп” від армії), який ще більше зменшить наш мобілізаційний резерв. Тобто ми як держава системно робимо все, аби якомога менше людей в країні навіть теоретично можна було б мобілізувати”.

Своїми думками щодо бронювання поділився також і командир батальйону К-2 54-ї ОМБр Кирило Верес.

В інтерв’ю на каналі “Фарід говорить”, відомий комбат зазначив, що не всі чоловіки мають йти воювати, але й не всі мають відкупитися від фронту.

“Якщо він може заробити мільйон і дає ЗСУ тисячу гривень – welcome to окоп. А якщо він заробляє мільйон і віддає 300 – 400 тисяч, ну друже, в тилу від тебе буде набагато більше толку”, – каже Верес.

Як оформити відстрочку від мобілізації у листопаді

Для оформлення відстрочки від мобілізації необхідно підтвердити своє право на це через документально оформлене бронювання або надати відповідні медичні довідки. У процесі враховуються сімейні обставини, наприклад, наявність малолітніх дітей або родичів з інвалідністю на утриманні. Згідно з новим законодавством, військовозобов’язані, які мають статус “обмежено придатні”, зобов’язані пройти повторну медичну комісію.

Процедура включає подачу документів до територіального центру комплектування за місцем проживання, де також можуть знадобитися додаткові підтвердження від роботодавців або лікарів.

В листопаді 2024 року право на відстрочку від мобілізації можуть отримати:

1. Особи з інвалідністю або тимчасово непрацездатні.

2. Студенти та науковці.

3. Ті, хто доглядає за хворими родичами або утримує малолітніх дітей.

4. Представники критично важливих професій або певних державних установ.

Хто може виїхати за кордон у листопаді

В умовах продовження воєнного стану в Україні залишається обмеженим виїзд за кордон для військовозобов’язаних чоловіків, але певні категорії громадян мають можливість виїхати за межі країни. Це стосується, зокрема, студентів іноземних вузів, осіб, які працюють на міжнародних економічних проєктах, і тих, хто залучений до важливих для держави зовнішньоторговельних операцій.

Також дозволи на тимчасовий виїзд можуть отримати представники гуманітарних, освітніх та культурних місій, науковці та спортсмени, якщо доведуть важливість своєї поїздки для державних інтересів. Однак, для цього необхідно подати відповідну заявку заздалегідь та отримати дозвіл від органів, які курують діяльність у відповідній сфері.

На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57.

Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть такі військовозобов’язані чоловіки:

ті, хто з медичних причин отримали дозвіл на виїзд (за станом здоров’я)

за сімейними обставинами

за професією з метою допомоги ЗСУ держслужбовці

 

Саша

Recent Posts

Мобілізація зі свистом: Рада ухвалила закон – навіть ВЛК збирати не потрібно

Реалізація закону вимагатиме суворого дотримання норм захисту даних та відкритого діалогу з громадянами, щоб подолати…

5 хв. ago

“Експерти сказали про тотальне подорожчання долара, курс валют приголомшить”: масштабний обвал гривні наближається? (ВІДЕО)

Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…

2 години ago

“Цій групі пенсіонерів підготували сюрприз після 1 січня, надбавка буде в цих літніх українців”: хто одержить гроші?

У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…

3 години ago

“Масштабне посилення мобілізації набирає обертів, у ТЦК можуть мобілізувати кожного 10-го з цією професією”: ЗСУ, ВЛК

В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…

4 години ago

“В Україну пре шалений мороз у -18 градусів і снігопад, на свята цю область накриє дика злива”: де негода буде на Різдво?

Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…

6 години ago

Вже з 1 січня: робота дитячих садків повністю зміниться – до чого готуватись батькам

Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…

16 години ago