Життя автора найвідомішого українського хіта обірвалося у 30. На самісінькому піку популярності. Унікальна ситуація – справу Володимира Івасюка розслідують 37 років. І досі немає відповіді на запитання: чи сам він вкоротив собі віку?
1971 рік. Пісня року. Ансамбль Смерічка виконує Червону руту. Згодом її будуть співати і на Далекому Сході, і в Середній Азії. Популярність – шалена. Зінкевич, Яремчук і Івасюк в момент стають зірками. В цей момент Івасюку лише – 22. А наступного року переможе його ж Водограй. Через 7 років після тріумфу він вийде з дому. І не повернеться. Його знайдуть лише через три тижні. Повішеним у лісі.
Тоді криміналісти нічого підозрілого не побачать. А дві третини справи номер 270 – присвятять проблемам композитора з психікою.
Слідство тривало лише 2 місяці. Дива криміналістики. Слідчі не стали шукати автомобіль, в який сідав Івасюк. В день останньої появи на людях. І чоловіка, який ним тоді цікавився.
В речових доказах зникне пасок, на якому Івасюк наче повісився. І нікого не збентежать плями на тілі покійного – мовляв, це не побої,а покусали мурахи. Більшість свідків по справі Івасюка пішли вже з життя. Але журналісти Фактів тижня знайшли того, хто пам’ятає кожну хвилину дня, коли стало відомо про смерть композитора.
Жамшидбек Чаробаєв приїхав з Киргизії. У 79-му – солдат-строковик. Саме він першим побачив Івасюка повішеним. Журналісти Фактів тижня їдуть разом з Чаробаєвим у той самий ліс біля села Брюховичі. Як Івасюк зміг прив’язати пасок до дерева? – головне запитання у слідчих. Зріст композитора – метр сімдесят. До гілки ж два метри. Виходить, Володимир повинен був ставати на щось.
– На підошвах повинні були бути сліди дерева, кори. На одежі також мали бути накладення мікрочастин дерева, – розповідає Микола Голомша, заступник генерального прокурора України( 2003-2010).
Але – жодних слідів. Черевики блищали, наче нові. Ще одна загадка – сліди на дереві. Вони були вище тої гілки, на яку був прив’язаний зашморг. Слідчі припускають: їх могли залишити ті, хто першими прибули на місце. А потім – зняли тіло.
– У нього на руці був годинник. Він зупинився заднім числом, – говорить свідок Жамшидбек Чаробаєв.
Закордонний Орієнт заводився лише,коли зробиш спеціальні рухи рукою. З маятниковим механізмом.
На календарі – 27 квітня, 12:50. Без заводу годинник може працювати не більше доби.
А це означає:ще 26 Івасюк міг бути живий. Тоді де ж він був два дні? І взагалі три тижні. Адже знайшли його аж у травні. У матеріалах справи є кілька свідчень очевидців, які бачили схожого на Івасюка чоловіка. Дехто – у Рівному. І ще одне здивування.
Слідчі, які вже в 2000-х досліджували експертизи, не зрозуміли, як покійний міг провисіти 24 дні. Свідок, якого розшукали журналісти Фактів тижня, раптом робить сенсаційну заяву У 79-ому, біля місця загибелі Івасюка, солдат бачив сліди автівки.
– Тут, десь тут буксував. Не міг піднятися. А потім зворотний слід пішов, – згадує свідок.
Ця просіка йде від Брюховецького цвинтаря. Так було і в 79-му, так є і зараз. В Брюховичах живе пан Ярослав. Він служить у церкві. І добре пам’ятає: за СРСР тут був секретний об’єкт. Місцеві подейкували – там явочна квартира КДБ. Ходили чутки – саме сюди могли привозити на допит Івасюка. Можливо, події виглядали так? Невідомі біля консерваторії попросили Івасюка проїхати з ними. На допиті все пішло не за планом: Івасюк помирає.
Цілком можливо, що це місцеві князьки хотіли вислужитись Москві, і перегнули палку. Скандал? Або краще зімітувати самогубство? Розробляється спецоперація. Тіло непомітно вивозять вночі. Везуть до дерева. Вішають пасок, ставши на драбину – так швидше. Можливо тому і пошкодження на дереві? Дивні деталі у справі – одна за одною. Номер військової частини Чаробаєва у протоколі – 42190. Це авіаційний полк у Скнилові. Але сам він каже, що служив не там. Випадковість? Насправді ж казарми були поруч із Львівським управлінням КДБ. З іншого боку, для чого “конторі” Івасюк? Антирадянщиною не займався. Але міг підтримувати заборонену греко-католицьку церкву або мати зв’язки з емігрантами. Могли бути і прозаїчніші мотиви. Кримінальну версію вбивства – ніхто взагалі не розглядав.
Хоча вимагати в Івасюка було що. Він отримував солідні гонорари. 5-7 тис. на місяць. До того ж за кожне виконання його пісень сплачували так звані авторські. А Червону Руту тоді співали майже скрізь. На чотирьох рахунках Івасюка зберігалося 35 тисяч рублів. Чималі гроші для того часу.
Загадковою стане не лише смерть Івасюка. Але й його похорон. На цвинтарі чергуватимуть агенти КДБ. Журналістка Любов Козак першою в Радянському Союзі почне розслідувати обставини смерті композитора. Її документальний фільм на Львівському телебаченні вийде лише через 10 років.
До фільму випадково потрапить репліка невідомої жінки про те, що у вбивстві Івасюка замішано львівське КДБ. Наступного дня до телестудії приїде перевірка. Жамшидбеку Чаробаєву за 37 років неодноразово снилися і те місце, де він знайшов Івасюка, і сам композитор.
– Неначе допомоги просив у мене, щоб правду говорив, і Бог, напевно, так послав. Весь час мені як фотографія сниться. Як стояв він, так і стоїть, – розповідає свідок. Він прокручував 79-й рік не раз. І те, що тоді не зрозумів, згодом для нього стало очевидним.
– Він не сам себе повісив. Напевно, допомогли йому. Ну, просто видно було, що ну як людина може на маленьке дерево повісити себе, – коментує Жамшидбек Чаробаєв.
Зрозуміло, що вбили, але хто і навіщо, за 37 років ця правда так і не відкрилась.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…