Categories: Цікаво

Таємниці чудового напою, які здивують: навіщо каву запивати водою?

В пристойних кав’ярнях разом з чашкою ароматної кави клієнтам подають склянку чистої холодної води. Ця давня гарна традиція має практичне значення: такий напій, як кава, дійсно слід запивати водою – і не тільки для того, щоб краще розкрити його смак.

Один алкалоїд – добре, а два – краще

Еспрессо, американо, капучіно, латте – напоїв, приготованих з використанням кавових зерен, придумано безліч. Однак з точки зору дії на нервову систему людини принципова різниця існує лише між кавовими напоями з цільнозернової кави і з сублімованої, тобто з розчинної.

Справа в тому, що кавове зерно за своєю структурою неоднорідне. Його зовнішня оболонка містить всім відомий підбадьорливий алкалоїд під назвою кофеїн, що володіє яскраво вираженою тонізуючою дією. У внутрішній же частині зерна знаходиться ще один алкалоїд – теобромін.

При виготовленні розчинної кави використовується лише внутрішня частина зерна; зовнішня оболонка відділяється і йде на медичні препарати або енергетики. Але якщо ми маємо справу з зерновою кавою, то потрібно пам’ятати, що в ньому містяться відразу два алкалоїди.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Зворотний процес

Коли ми п’ємо каву, ці два алкалоїди надходять в наш організм одночасно – а ось діяти починають по черзі. Спочатку починає працювати кофеїн – саме з його дією пов’язаний тонізуючий ефект. Але приблизно через 25 хвилин на сцену виходить теобромін.

Ось як все це діє: кофеїн має здатність звужувати судини у всіх органах – крім нирок; в них, після пари ковтків еспресо, судини, навпаки, розширюються. Результат – підскочив тиск і позиви до сечовипускання; останні пов’язані з поліпшенням кровотоку в нирках.

Однак не проходить і півгодини, як людину починає злегка хилити в сон; при цьому багато хто відчуває не дуже приємне тянуче відчуття в області нирок. Це почалася дія теоброміну: тиск у всіх органах підвищився, а в нирках – знизилася.

Для того щоб уникнути порушення кровотоку в нирках, має сенс після кожного ковтка кави робити ковток води.

Ефект 30-го кілометра

З розчинною кавою все ще цікавіше. Оскільки її виготовляють з внутрішньої частини зерна, в якій вміст кофеїну не перевищує 10%, а теоброміну досить багато, ефект від неї дещо інший, ніж від цільнозернової.

А саме – бадьора фаза не настільки виражена, у деяких відсутня начисто, зате такий напій має виразний ефект сонливості. Так що якщо хтось із знайомих скаржиться вам – у нього, мовляв, парадоксальна реакція на каву, хочеться не стрибати і бігати, а солодко-солодко поспати, – то, швидше за все, п’є він не зернову, а сублімовану каву.

Водії-далекобійники, нерідко купують собі на заправках бляшані баночки з готовими кавовими напоями, виготовленими на основі розчинної кави, навіть винайшли свій термін – «ефект 30-го кілометра».

Це означає ось що: приблизно через 20 хвилин після поглинання вмісту такої баночки, тобто якраз приблизно на 30-му кілометрі, водія зазвичай чекає період сонливості, що триває близько години. Це та сама теобромінова фаза, під час якої хилить на сон.

Так що розчинну каву теж краще запивати простою водою – щоб після неї не хотілося спати. А ще краще – пити в якості напою, що бадьорить міцно заварений чорний чай: кофеїну в ньому не менше, а теобромін відсутній зовсім.

Додаткові причини

Для любителів доброї кави є й інші аргументи, згідно з якими її краще запивати водою.

Смачно, як в перший раз. Якщо не мудруючи лукаво просто пити каву ковток за ковтком, то другий ковток буде вже не таким чарівним, як перший. А чиста вода вимиє смакові рецептори – і в результаті можна буде в повній мірі насолоджуватися кожним ковтком.
Тиск в нормі.

Тим, хто боїться зайвий раз випити кави через ризик підвищеного тиску, проста вода може надати прекрасну послугу – вона здатна послаблювати дію кофеїну; якщо запивати нею каву, серце не буде битися як шаленно.

Зуби як перли. У каві міститься пігмент, що забарвлює зубну емаль. Але якщо після кожного ковтка відпивати трохи води, то пігмент не встигатиме вбиратися і зуби залишаться такими ж білими, як були.

annashchesna

Recent Posts

Насувається пекельна негода: снігопади та ураганний вітер накриють Україну на 5 діб – синоптики б’ють на сполох

Синоптики попередив про погіршення погодних умов Українців попередили, погода різко зіпсується В Укргідрометцентрі попередили про…

2 години ago

“Штормова негода з дощем і снігопад пруть в Україну, названо дату лютого похолодання”: куди йде мороз у -33 градуси?

Перед похолоданням очікується стрибок тепла, у деяких областях температура повітря підійматиметься навіть до +15 градусів.…

12 години ago

“Мобілізація приголомшила водіїв жорсткими заходами, ТЦК позбавить цих чоловіків можливості ухилятися”: повістки, ЗСУ

У Міноборони відреагували на повідомлення ЗМІ про позбавлення військовозобов’язаних громадян водійських прав за порушення мобілізаційного…

13 години ago

Так за законом: влада взялася за земельні паї пенсіонерів

Влада взялася за земельні паї пенсіонерів Влада взялася за земельні паї пенсіонерів Сплата земельного податку…

14 години ago

Землю накрила потужна магнітна буря

Сьогодні, 17 листопада, Землю накрила геомагнітна буря з К-індексом 6, що відповідає сильним геомагнітним збуренням.…

15 години ago

Штраф за дрова: що буде якщо зрубали дерево яке росло на подвір’ї

Багатьох власників домоволодінь після перших повідомлень про штрафи за заготівлю дров непокоїть питання, чи будуть…

16 години ago