Будь-які відповідальні батьки намагаються виростити дитину не тільки здоровою, чуйною та вихованою, але й розумною. Пише 4mamas
Уміння критично мислити найперше асоціюється з умінням ставитися до будь-якої інформації з сумнівом. Але це поняття значно ширше.
Пропонуємо сім найпростіших прийомів, якими можна користуватися щодня:
1.Порівнювати предмети, шукати у них спільні чи різні риси. Це найлегше завдання, що можна виконувати будь-де: порівнювати продукти у магазині, птахів чи машини на вулиці, будинки, погоду вчора й сьогодні.
2.Увечері пригадувати свій день. Розвиток пам’яті дуже важливий для критичності мислення, бо наші рішення засновані на попередньому досвіді. Можна пригадувати події з ранку до вечора або у зворотному порядку.
3.«Чомусик». Якщо ваша дитина ставить запитання «Чому?» — це прекрасно! Психіка вже готова до сприйняття складних логічних конструкцій — і це найкращий спосіб відстежити та побудувати логічні ланцюжки. А якщо ви не знаєте відповідь — навіть краще! Продемонструйте на власному прикладі, як шукати інформацію, знаходити відповіді у книжках, інтернеті чи у компетентних осіб.
4.Формулювати свої потреби словами. Не тільки дитина повинна запитувати у вас «Чому?». Запитуйте й ви у дитини, допомагайте їй знайти відповідь. Чому холодно? Тому, що відчинене вікно, а на вулиці холодно, чи одяг недостатньо теплий? Уміння відчути свої потреби, висловити їх конкретними точними фразами, зрозуміти, що подобається, а що ні й чому, загалом кажучи, стежити за собою — одне з найкорисніших у справі взаєморозуміння.
5.Будувати фрази на зразок «Якщо …, то …». Під час читання казки запропонуйте передбачити, до чого призведе певний вчинок героїв, а після — зробити висновки. Розуміння та передбачення наслідків підготує базу до формування відповідальності за вчинки.
6.Стимулювати обговорення. Багато батьків виховують дитину авторитарно: роби, як я кажу, і не сперечайся! Часу обмаль, стомилися на роботі, безліч домашніх справ чекає. Але постійна економія часу на розмові з дитиною не піде їй на користь. У сучасному світі найбільших успіхів досягають ті люди, які вміють спілкуватися та знаходити спільні рішення, а зовсім не ті, хто мовчки виконує чужі накази. От з іншими нехай сперечається, а мене потрібно слухатися. Так міркує батько або мати. Ні!
Обговорення саме з батьками — це найважливіша умова формування навички, бо батьки для дитини є найбільшими авторитетами.
7.Не підказувати одразу ж готове рішення. Обговорюючи будь-що, не поспішайте запропонувати своє, готове рішення. Придумайте з дитиною декілька варіантів розвитку ситуації, нехай навіть фантастичних, та навчіть вибирати найкращий сценарій у конкретних умовах.
В Україні воєнний стан і загальна мобілізація триває до 8 лютого 2025 року. Президент може…
Українське законодавство спрямоване на запобігання подібним злочинам та захист природної спадщини Охорона навколишнього середовища, включаючи…
Співробітники оперативно-розшукового відділу «Тячів» Мукачівського прикордонного загону викрили організаторів схеми незаконного переправлення осіб через кордон.…
Процес отримання відстрочки від мобілізації потребує уважного підходу та розуміння нюансів. Навіть наявність адміністративних штрафів…
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…
Таким чином, важливість цієї доплати важко переоцінити, оскільки вона допомагає значно покращити фінансове становище людей…