У Львівському ліцеї №2 розгорівся скандал з приниженням дитини. Учитель на уроці перед усіма дітьми заявила 4-класснику, що на екскурсію з усіма він не поїде. Причина – школяреві було погано в автобусі в минулий раз. Правда, педагог не підбирала слів, заявивши, що він “блює”.
Але на цьому, за словами батька малюка, педагог з 30-річним стажем не зупинилася. Вона продовжувала принижувати дитину подібними висловлюваннями. А діти почали сміятися над однокласником і навіть вважати його “заразним”.
“А ти не поїдеш!”
Про те, що сталося в школі, батько Діми Тарасюка, Олександр, розповідає з гіркотою. “У минулому навчальному році клас їздив на екскурсію. І начебто Дімі там, в автобусі, було погано, його нудило. Хоча син у мене спортсмен, він їздить в спортивний табір, та й ми з ним майже кожні вихідні їздимо на машині на екскурсії. Ніколи він на це не скаржився. І що дивно, після екскурсії я зустрів сина, але вчитель мені нічого не сказала”, – розповів тато.
Навесні, коли клас знову збирався в поїздку, сталася неприємна ситуація.
“Учитель Вікторія Олександрівна Коберська попросила підняти руки тих, хто хоче їхати. Підняли всі, мій Діма теж. Учитель сказала: “Діма, встань. А ти не поїдеш, бо ти блюєш”. Ми були неприємно вражені цим. Син прийшов засмучений. Я намагався додзвонитися вчительці, але вона трубку не брала. Тоді я зв’язався з главою батьківського комітету. Пояснив, що якщо таке сталося, то я можу дати дитині таблетки від захитування. Вона погодилася. Але на другий день історія повторилася, вчитель знову вимовила це слово при всьому класі”, – згадує тато.
Діти почали сміятися і обзивати
Коли Олександр Тарасюк все-таки додзвонився до вчительки, то розмова, за його словами, не задався.
“Питаю, чому ви не берете мого сина на екскурсію? Я можу дати йому ліки. Але поїхати ми не могли – дружина з маленькою дитиною вдома, я у відрядженнях. На що почув: “Як ви смієте пропонувати мені свого сина на екскурсію? Я в минулий раз натерпілася вашу ригачку прибирати”. Я був шокований”, – каже Олександр Тарасюк.
Він стверджує, що на наступний день вчитель при дітях почала вичитувати Діму. Заявивши, що його батьки не сміють їй дзвонити, у неї через них піднявся тиск і вона не спала.
“Після цього кілька днів Діма не приносив додому жодної оцінки. Хоча раніше по три стояли в щоденнику. Ми зрозуміли, що тут відбувається щось не те. І діти почали над ним сміятися, обзивати ригачкою, хворим. Це слово вони почули від вчителя”, – відзначає батько Діми.
Тоді батьки прийшли до вчителя в школу поговорити. Але знову нічого не добилися: учитель запевняла, що в її класі все прекрасно, ніхто Діму не ображає, він з усіма ладнає. “Ми дуже її просили – якщо у сина є проблеми, телефонуйте нам, не треба при всіх це обговорювати, дитина це приймає близько до серця. Скаржитися комусь не хотіли, сподівалися, що педагог зрозуміє”, – зазначив Олександр Тарасюк.
“Чого твій тато сюди приходить”
Минули літні канікули, і батьки думали, що і діти забудуть про цю історію, і вчитель якось змінить своє ставлення. Але в кінці першої чверті історія з екскурсією знову повторилася.
“Знову вчитель запитує, хто поїде на екскурсію. Всі та Діма піднімають руки. І знову Вікторія Олександрівна при всіх заявляє: “Діма, я тобі сказала! Я твою ригачку прибирати не буду”. Я не витримав і прийшов до неї в школу. Спокійно питаю – чому ви не берете мого сина на екскурсію? У відповідь те ж саме: “Прибирати ригачку не буду”. Ну, тоді вже ми пішли до завуча”, – пояснив батько.
Однак це не допомогло. За словами Олександра, вчитель при дітях заявила: “Діма, чого твій тато приходить сюди, бризкає слиною і стрибає переді мною? Діти, як ви вважаєте, тато Діми правильно вчинив?”. Звичайно, діти хором сказали, що ні.
Діма дуже гостро переживав цю ситуацію. Діти насміхалися і навіть не хотіли з ним дружити. Батько каже, що бачив як клас виходить парами, а його Діма йде один і весь блідий. Хоча хлопчик не зізнавався у своїх переживаннях, але у нього почалися проблеми зі шлунком. Хлопчик навіть скаржився на болі в серці.
“Завуч викликала Коберську, щоб ми могли разом все це обговорити. Я розповідаю ситуацію, і коли доходжу до цього слова, раптом класний керівник заявляє: “А ви це чули?”. Я аж сторопів. Вона каже, мовляв, як ще можна було пояснити дитині, чому він не поїде. Кажу, мене не екскурсія цікавить, а чому вчитель знущається над дитиною. А вони почали мені доводити, що це слово літературне, що воно є в словнику, і нічого образливого в ньому немає. І пропонують, мовляв, давайте запитаємо у дітей. Тобто вони знову втягують однокласників в цю історію. Я зрозумів, що правди тут не знайду, вибачився і сказав, що раз так, то піду в райвно”, – згадує Олександр.
Просили забрати заяву
В управлінні освіти Франківської адміністрації Львова заяву батька взяли: “Там юрист порадила поговорити з директором ліцею і все вирішити по-доброму. Не встиг я покинути адміністрацію і дійти до роботи, як почали дзвонити зі школи. То я з директором не міг зустрітися, а тут дзвонять, запрошують поговорити. Я не міг з роботи відпроситися, так поспіль дзвінків 20 надійшло”.
При зустрічі завуч пообіцяла, що Коберська вибачиться, але просила заяву забрати. Батько наполягав, щоб учитель не просто вибачилася, а пояснила класу, що з Дімою все в порядку, що він не хворий.
Однак вибачень не було. Більш того, діти в класі стали відвертатися від Діми. “Однокласники синові кажуть, ми з тобою спілкуватися не будемо, тому що твій тато написав заяву на вчительку, і тепер ми на екскурсію не поїдемо”, – розповідає Тарасюк.
Минулого тижня батько нарешті зустрівся і з директором ліцею. “Директор сама сказала, що Коберська протягом тижня зайнята і до неї не потрапляє, а в суботу відмовилася прийти до директора, тому що у неї вихідний. І знову просила забрати заяву, тому що догану насправді отримає не вчитель, а вона, директор. Правда, Коберську запросили. Але вона стала заперечувати, що такі слова говорила. Добре, що я записав наш з нею розмов, довелося включити запис, що дуже не сподобалося Коберській”, – підкреслив батько.
“Я просив у директора – навіщо ви тримаєте її? Коли ми вступали до 1 класу, нам знайомі порекомендували цього вчителя. Але ви нас відмовляли, казали, що вона жорстка, владна, що в одному з випусків у неї з 30 учнів у класі залишилося 18, батьки забирали своїх дітей. Попереджали, щоб ми потім не плакали”, – говорить Тарасюк.
Включився батьківський комітет
На цьому історія не закінчилася. У ситуацію втрутилися члени батьківського комітету. Один з них, Олег Коновалик, навіть написав пост в Facebook в групі “Батьки SOS”, де обговорюються шкільні проблеми. На його думку, у всьому винні самі батьки, це вони не попередили вчителя, що дитині в автобусі може бути погано.
“Батько провокує конфлікт з учителем у присутності малолітніх дітей, під час уроку, загрожує в грубій формі. Фактично Олександр Тарасюк цькує вчителя. В нашому класі дружна, спокійна атмосфера, діти дружать між собою. Не дивлячись на всі старання батька Тарасюка, розладнати атмосферу в класі не вдасться”, – написав Коновалик.
За словами Тарасюка, він зв’язувався з ним і пропонував вирішити питання по-хорошому. В іншому випадку пообіцяв, що батьки подадуть на нього заяву в поліцію.
“А у вівторок Діма прийшов зі школи сам не свій. Однокласник сказав його сусідові по парті, мовляв, мені шкода тебе, що сидиш з Дімою. Він хворий. Він може бути заразним”, – засмучено каже батько. Після цього батьки вирішили перевести сина в іншу школу, щоб припинити знущання.
Не образа, а літературне слово
У самій школі кажуть, що в ситуації розбираються, мовляв, створена комісія з представниками управління освіти. Правда, вчителька продовжує вести уроки, від роботи вона не усунена. “А на якій підставі ми повинні це зробити? Працює комісія, ми розбираємося, вислуховуємо інших батьків”, – сказала завуч з виховної роботи Євгена Саганчі.
Завуч також вважає, що образливе слово – абсолютно літературне, воно є в словнику і його можна вживати.
Питання про те, чому вчитель дозволяла собі при дітях обговорювати батьків Діми, завуч прокоментувала так: “Я скажу як колега Вікторії Олександрівни і вчитель англійської в її класі. Я при цьому не була присутня. Я не можу перевірити слова Тарасюка. Тому що діти і їх батьки кажуть інше. Якби Вікторія Олександрівна була поганим учителем, то батьки не зібралися б на її захист. Вони ображені тим, що про вчительку говорили неправду. Як учитель, як коллега Вікторії Олександрівни я хочу її захистити. Я знаю цей клас, я там викладаю англійську. Це дуже виховані і чудові діти. На відміну від інших класів, на перерві діти спілкуються, малюють, читають. У класі позитивна атмосфера”.
У школі вважають, що ніякої цькування учня не було, навпаки, труять вчительку з 30-річним стажем, яку всі поважають, діти люблять, а вона сама живе проблемами класу. “Це не буллінг і не цькування. Це конфлікт двох людей, які не змогли почути один одного. Конфлікт треба вирішувати, а не загострювати. Треба було говорити з учителем, і, якщо не виходить, йти в адміністрацію, а не провокувати конфлікт”.
Комітет правоохоронної діяльності за результатами засідання рекомендував Верховній Раді України прийняти кілька законопроєктів. Зокрема, йдеться…
Ця справа порушує важливі питання щодо взаємодії цивільних прав та обов'язків в умовах воєнного часу…
Багато водіїв в Україні досі вважають, що патрульна поліція має право зупиняти транспортні засоби без…
Кожному слід ознайомитися із змінами процедури мобілізації, щоб уникнути проблем із ТЦК та вміти відстоювати…
Синоптики попереджають про те, що 26 грудня очікується туман та ожеледиця. Погода в Україні 26…
У Кабміні продовжили діючі бронювання Уряд автоматично подовжив строк діючих бронювань на місяць через кібератаку…