Як тепер буде розділено майно при розлученні, оформлене на одного з подружжя
«Якщо квартира і автомобіль, куплені в шлюбі, оформлені на чоловіка, то при розлученні все залишається йому?» — Ірина К., м Київ.
Відповідає Олена Любимова, адвокат, Практика управління конфліктами ЮК Juscutum:
«Таке розуміння прав власності одним з подружжя часто зустрічається в судовій практиці. Якщо довелося зіткнутися з подібною ситуацією, необхідно пам’ятати ключові моменти:
— якщо чоловік з дружиною не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений в суді. При цьому до уваги беруться інтереси не тільки подружжя, але і дітей;
— майно, яке було придбано в шлюбі, підлягає розподілу незалежно від того, на ім’я кого з подружжя воно було придбано або оформлено, або від імені кого з подружжя були грошові виплати;
— до уваги береться джерело походження коштів. Тобто недостатньо в суді сказати, що чоловік купив квартиру за свої гроші або за гроші, подаровані мамою.
Потрібно надати докази, звідки взялися гроші, в певній сумі. Точно так же, якщо родичі подарували або позичили кошти, має бути підтвердження легітимності джерела;
— майно, яке належало одному з подружжя, може бути віднесено до спільної сумісної власності на тих підставах, що під час шлюбу його цінність значно збільшилася внаслідок трудових або грошових затрат другого з подружжя або обох;
— що стосується грошових коштів, отриманих як заробітна плата, пенсії, стипендії чи інших доходів двох або одного з подружжя, незалежно від того, на ім’я кого вони були отримані або оформлені, такі грошові кошти також є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя;
— цікавим питанням є підтвердження доходу, отриманого від підприємницької діяльності. Недостатньо просто надати звіти з податкової.
— в одному з сімейних спорів чоловік стверджував, що мав власні кошти, зароблені до укладення шлюбу від підприємницької діяльності. Як доказ він надав звіти в податкову і виписки з банківського рахунку.
В даному випадку необхідно пам’ятати: в судовій практиці необхідно підтвердження реальності угод під час підприємницької діяльності. І наявність формально оформлених (складених) первинних документів або оплати податків не може бути підставою підтвердження дійсності отримання грошових коштів.
Часто цей момент дозволяє спростувати доводи сторони про факт отримання особистих коштів до укладення шлюбу від підприємницької діяльності. І, як наслідок, спірне майно визнається не приватною власністю одного з подружжя, а спільною сумісною власністю чоловіка і дружини і підлягає розподілу.
Так, якщо сторона стверджує, що отримала дохід від підприємницької діяльності — вона повинна надати договори, підписані акти виконаних робіт або наданих послуг, або навіть книгу обліку доходів і розтрат;
— за рішенням суду частина майна дружини або чоловіка може бути збільшена, якщо з нею або з ним проживають діти, також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Таким чином, необхідно розуміти: незалежно від рівня доходу кожного з подружжя, незалежно від того, хто з подружжя працював, а хто перебував на лікарняному або у декретній відпустці.
Незалежно від того, від імені кого вносилися оплати за рухоме і нерухоме майно, можна говорити про визнання їх об’єктами права спільної сумісної власності і подальшого їх розподілу між подружжям».
Шукайте деталі в групі Facebook