За день до початку дебатів, призначених на вечір 27 вересня (у Києві буде ранок 28-го), команда Хілларі Клінтон – кандидата в президенти від Демократичної партії – вирішила потролити її опонента. Один із керівників штабу Клінтон пообіцяв покликати на захід Марка Кьюбана – бізнесмена, широко відомого крайнім ступенем взаємної неприязні з Трампом. Кандидат від республіканців скипів було, але не розгубився і відповів тією самою монетою. Не без зловтіхи він оголосив, що не буде проти присутності в залі Дженніфер Флауерс – колишньої фотомоделі, з якою Білл Клінтон підтримував бурхливий (і не дуже таємний) роман у 1980-х роках.
Це вже було занадто для Хілларі. Кому завгодно було б неприємно бачити на головному в житті виступі людину, з якою тобі зраджував чоловік. До того ж увага преси відразу переключилася на стареньку фотомодель, почалися різного роду порівняння й екскурси в багату подіями історію сексуальних пригод Білла. Хілларі вибухнула гнівною, повної образи тирадою, звинувативши Трампа у використанні методів «каналізаційної політики». У штабі мільярдера на це відповіли, що він не збирається в ході дебатів обговорювати любовні багатокутники в сім’ї суперниці, та й узагалі – не він почав усю цю розмову.
Бадьорий (навіть занадто) тон дебатів було задано. Увага публіки (і без того величезна) тільки зросла. Тепер усі гадають, чи прийдуть Кьюбан і Флауерс на дебати. І, якщо так, то що із цього вийде. Головна і неймовірно серйозна політична подія року покрилася товстим шаром жовтизни ще до свого офіційного початку.
У певному сенсі, це на руку Дональду Трампу, який є живим втіленням тотального спрощення американського політичного дискурсу, його перетворення в нескінченне реаліті-шоу для самої невибагливої публіки. Не всім, але багатьом виборцям розважальний елемент у політиці тепер не менш важливий, ніж змістовна частина. Цій публіці подавай лайки, коханок, скандали і викриття. Причому концентрація всього не знижує, а підвищує популярність кандидата, який вміє «запалити». Головне – правильно все це приготувати і подати.
Хілларі Клінтон, яка виступає в зовсім іншому жанрі, швидше за все, буде не дуже затишно, якщо розмова піде саме в це русло. Однак ситуація для неї не безнадійна: останні тижні спеціально навчені люди день за днем її тренували саме для такої розмови. Серйозна і зосереджена Клінтон напевно постарається виставити Трампа божевільним клоуном і небезпечним ідіотом, якого не можна на гарматний постріл підпускати до Білого дому. Враховуючи всі його витівки і дикуваті заяви, це не так уже й складно зробити. Але і тут є підводне каміння, що загрожує зіпсувати Клінтон сеанс викриття Трампа.
Її кампанія з першого ж дня невтомно демонізувала опонента. Американські ЗМІ з радістю цю розповідь підхопили: крізь звичайні описи Трампа майже фізично відчувається запах сірки з Пекла. У цих умовах на дебатах йому достатньо буде просто вести себе спокійно, впевнено і з гумором, щоб істотно поліпшити власне сприйняття в очах американців. Якщо вони побачать, що Трамп не має ріг, копит і перетинкових крил, то вкрай негативний образ, створений кампанією Клінтон і багатьма ЗМІ, похитнеться. Головна проблема тут – це химерний характер республіканця. Він може терпіти, стримуватися, а потім не витримає, щось таке бовкне– і вся праця нанівець. Ймовірно, Клінтон буде прагнути саме до цього.
Її власне завдання на дебатах, мабуть, навіть складніше, ніж у Трампа. Доводити, що в неї є досвід, зв’язки і необхідна для політики тверезість суджень нікому особливо не треба – всі й так у цьому впевнені. Хілларі Клінтон треба продемонструвати інше. По-перше, за 90 хвилин дебатів вона має розкрити свою «людську сторону» – доброту, співчуття, емпатію. Справа в тому, що зараз її вважають майже роботом – ходячим втіленням крижаної політичної функції, здатної на все заради влади. По-друге, Клінтон треба якось продемонструвати, що вона не так віддалена від простих людей, як прийнято вважати: її безмежні зв’язки у світовій еліті свідчать саме про це. Ну і третє: Хілларі не завадило б постати перед аудиторією в найкращій фізичній формі, оскільки в багатьох людей з’явилися сумніви щодо її здоров’я після недавньої непритомності на церемонії пам’яті жертв терактів 11 вересня 2001 року.
У якомусь сенсі, для підвищення власних шансів на обрання Клінтон на дебатах треба стати трошки Трампом. І навпаки. Їй треба додати у свій образ «життя», йому – спокою і серйозності.
Втім, більшість спостерігачів сходяться на думці, що позитивна повістка буде відкладена в кут. У цьому році обидва кандидати викликають у співгромадян крайню ступінь відторгнення. У такій ситуації пізно вже переконувати виборців у власній привабливості – все одно ніхто не повірить. Зараз головна сила і Трампа, і Клінтон – це слабкість один одного, їм набагато простіше продемонструвати їм гнилу сутність опонента, ніж власні гідності. Завдання, загалом, нескладне: кількість скелетів у шафах перевищує розумні межі в обох політиків.
Без особливого ризику помилитися можна вже зараз стверджувати, що ввечері 27 вересня передбачення Клінтон щодо «каналізації» збудеться. З екранів телевізорів на вдячну публіку будуть литися справжні водоспади бруду, взаємних образ та звинувачень. Переможцем, швидше за все, стане той, хто більше досягне успіху в цьому.
І тут, до речі, криється певна небезпека і для Трампа, і для Клінтон. Спостерігачі (особливо іноземні) часто забувають, що в кампанії беруть участь ще два кандидати – лібертаріанець Гарі Джонсон і «зелена» Джилл Стейн. Якщо Трамп і Клінтон продемонструють видатні успіхи в обливаннях брудом, у «третіх сил» можуть з’явитися деякі шанси на успіх.
Як зараховується стаж роботи, якщо працював за кордоном Українцям, щоб вийти на пенсію потрібно напрацювати…
Українцям розповіли все про виплату однієї тисячі гривень, як оформити Виплата 1 тис. гривень: розробляється…
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…
Холодний вітер і дощ, місцями зі снігом, що пройшлися сьогодні Україною, завтра поступляться антициклону. Раніше…
І до чого тут Залужний? Народний депутат та секретар Комітету Верховної Ради з питань національної…