Представник Інституту економіки природокористування і стійкого розвитку НАН України Василь Голян у статті для НВ проаналізував поради іноземних радників, які закликають Кабмін позбутися половинчастих реформ, що супроводжували ринкові трансформації в нашій країні протягом 25 років.
«Усесвітньо відомі економісти випускають з поля зору лише один факт, що здійснюються ними реформи в Польщі та Словаччині відбувалися в перші роки після демонтажу командно-адміністративної економіки, хоча і не такий «одержавленої» як в СРСР, і кредит довіри населення був дуже високим, що виступало досить істотним фундаментом для побудови сучасної моделі ринкової економіки», − зауважив Голян.
За його словами, українські економічні реалії такі, що переважна більшість задекларованих пріоритетів системних і структурних перетворень в практичній площині не привело до поліпшення рівня життя більшості населення, а сформувало небачені в європейській практиці преференції для олігархічного капіталу.
Приблизно у січні-лютому, коли ситуація з тарифами буде найбільш гострою і набуде чинності «завчасно представлений до розгляду бюджет розвитку, а не проїдання», який не передбачає суттєвого зростання заробітної плати українським бюджетникам, падіння ділової активності внаслідок згортання попиту набуде загрозливих масштабів, що може перерости у «велику депресію» українського зразка.
«Оскільки переважна більшість населення буде змушена 60-70% сукупних доходів витрачати на оплату послуг природних монополій (плата за спожиті електроенергію, воду, газ і тепло), що зменшить їх можливості йти на речові ринки і підтримувати дрібного підприємця, а також – у супермаркети і давати виручку великим суб’єктам комерційного підприємництва. В результаті істотно впаде попит на продукцію вітчизняного виробництва та імпортний «ширпотреб», що призведе до нової хвилі ліквідації суб’єктів малого бізнесу і, відповідно, до зростання безробіття», − спрогнозував економіст.
На його думку, такий розвиток ситуації стане неможливим в разі зростання довіри населення до владних інститутів та розуміння нею доцільності застосування непопулярних антикризових заходів уряду.
«В іншому разі монетарний і фіскальний дрейф природних монополій і держави остаточно «опустить шлюзи» для виходу рядового українського громадянина з «пастки бідності» і законсервує рецесію в економіці на невизначений період», − підсумував експерт.
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…