facebook

Як українців обманюють при купівлі уживаних авто з Європи

Автомобільні аферисти постійно знаходять нові способи «маскування» реального стану машини.

Закон про пільгове розмитнення старих іномарок, діє тільки рік. Але за цей час українці встигли ввезти з-за кордону 50 тисяч авто (без преференцій приганяли 17 тисяч). Ажіотажем вже скористалися як наші, так і іноземні посередники. Вони збудували численні схеми на постачання європейських машин в Україні. В результаті отримати гарне авто за помірною ціною українцям все складніше, а стати жертвою шахpаїв вони ризикують все частіше.

Отже, в які неприємності можуть потрапити українські водії, замовляючи уживані авто з Європи, і на що потрібно звертати увагу, щоб не купити “вбuту” Skoda за ціною Mersedes.

Автомобільні туристи

Киянин Андрій давно доглядав собі стару іномарку. Начитавшись стpашних історій про те, яким непотребом торгують на вітчизняних ринках і як можна “потрапити”, купуючи авто “з рук”, він вирішив замовити з Європи.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Тим паче, в посередниках нестачі зараз немає – за 1 тис.євро вам обіцяють пригнати і розмитнити будь-яку машину.

Свої послуги активно рекламують як приватники, так і фірми. «Подзвонив за номером, який знайшов на сайті з продажу авто, зустрілися. Хлопці відразу викликали довіру. Через mobile.de вибрали BMW 3 серії 2015р. з невеликим пробігом в 70 тис.км і порівняно недорого – за 12 тис. євро. Підрахували, що з розмитненням і доставкою мені воно обійдеться в 17 тис. А це, як мінімум на 3 тис. дешевше, ніж можна знайти у нас», – розповідає Андрій.

Посередник вийшов на зв’язок в німецькому автосалоні – показав обрану машину по скайпу, і, отримавши «добро» від майбутнього власника, купив авто.

Неприємності почалися потім, – розповідає Андрій.

«По-перше, на митниці авто оцінили дорожче, ніж воно коштує насправді – в 16 тис. євро. На цю суму нарахували розмитнення. У підсумку довелося замість 4 тис. євро заплатити 5,5 тис. Але найжаxливіше – в реальності авто виявилося набагато гірше, ніж показував посередник по скайпу – маса подряпин, заяложений салон. І, як сказали потім на СТО, – зі скрученим пробігом. Купити таку ж у нас можна було дешевше, ніж заплатив я», – нарікає водій.

Автоексперт Сергій Креймер каже, що такі випадки зараз не рідкість.

«Дуже багато схем і дуже багато обману. На ринку працює маса так званих ютюб- посередників, які показують клієнтові відео з майже ідеальною машиною, а приганяють за фактом зовсім не таке авто. І щось довести, а тим більше отримати назад свої гроші або хоча б якусь компенсацію практично неможливо», – стверджує експерт.

І це далеко не всі підводні камені покупки авто в Європі.

Як говорить Креймер, нові схеми з’являються чи не щодня. А з введенням безвізу і збільшенням армії водіїв, які їдуть за авто в Європу самі, кількість бажаючих заробити на недосвідчених автопокупцях ще більше зросла.

Як авто «молодіють» і змінюють прописку

Згідно з вимогами пільгового закону, «прохідними» є іномарки рівня не нижче Євро-5, а такі почали випускати лише з 2010 року.

Як розповідають експерти, найбільш активно українці ввозять авто середнього і преміального класів Skoda, Volkswagen, Peugeot, Renault, Mercedes, Audi, BMW та інші.

«Найчастіше купують в Польщі і Німеччині – там найбільший вибір і порівняно недорога доставка. Але ганяють також з Франції, Бельгії, Голландії, Італії. Вибір країни залежить від бренду. Скажімо, Mercedes, Audi, BMW однозначно вигідніше купувати в Німеччині. За Peugeot і Renault краще їхати до Франції – там вони дешевші, ніж в Німеччині, як мінімум, на 15% », – радить експерт фірми «Тачки з Європи» Іван Бородиня.

За його словами, дешеві авто можна знайти також в Голландії, але їх стан може виявитися гіршим, ніж аналогічних в німецьких салонах: більший пробіг і недоглянутий зовнішній вигляд. Але самі «убuті» авто продаються в Італії та Іспанії. Тамтешні водії їздять неакуратно і не надають особливої ​​уваги подряпинам і вм’ятинам.

Втім, часто бажане видають за дійсне.

Одна з популярних схем – банальне скручування пробігу.

«Реальний пробіг 3-річної європейської іномарки – не менше 120-200 тис. км. Якщо на спідометрі 60-70 тис., з ним, швидше за все, попрацювали», – говорить Креймер.

Він пояснює, що експерименти зі спідометром дозволяють аферистам непогано заробляти: зменшивши пробіг на 100 тисяч, можна збільшити ціну на авто на 5-10 тисяч євро залежно від марки і року випуску.

Підтверджений ж документально пробіг є тільки у бельгійських і голландських машин – по місцевому законодавству при проходженні щорічного техогляду пробіг фіксується в спеціальній базі даних і змінити ці свідчення практично нереально.

Щоб дізнатися реальний пробіг ще до покупки авто, Креймер радить оплатити незалежне ТО. Один з найбільш популярних міжнародних сертифікатів TUF. Його отримання коштуватиме 150-250 євро. До речі, якщо майстри знайдуть в авто недоліки, про які змовчав продавець, ці гроші, а то й більшу суму, реально повернути, виторгувавши знижку.

Автомобільні аферисти знайшли й інший спосіб «маскування» реального стану машини. Вони все частіше використовують наступну схему: в Італії або Іспанії купують недорогі «убuті» авто, ставлять їх на німецькі номера і після мінімальної передпродажної підготовки і скручування спідометра, реалізують уже як німецькі.

Так як довіра до бренду «авто з Німеччини» у наших людей все ще сильна, в «родоводі» автомобіля копаються не всі. Таким нехитрим способом посередники можуть заробити від 3 тисяч євро на одному авто.

Накручені цінники

За словами Креймера, європейський авторинок функціонує наступним чином.

Левову частку нових машин купують лізингові компанії та корпоративні клієнти. По закінченню 2-3 років ці автомобілі потрапляють на б/в ринок, і левову частку набувають на спеціальних аукціонах майданчики, які торгують автомобільним секонд-хендом. Ціни на таких аукціонах найнижчі, а іноді і просто занижені. Скажімо, BMW 3 серії 2015 року можна купити за 7-8 тисяч євро.

Але брати участь в аукціоні може тільки компанія, яка має відповідну ліцензію і банківський рахунок.

Кращий спосіб для українця купити б/в авто недорого – знайти таку фірму за кордоном і домовитися, щоб вона придбала іномарку для нього за комісійні (5% від вартості). Правда, потрібно бути готовим до того, що авто прийде до вас «як є» – з подряпинами і немите.

Але зате можна бути впевненим, що йому не «набили ціну», скрутивши спідометр або пополірувавши кузов.

До речі, з такими фірмами працюють багато наших посередників, що ганяють авто під замовлення. Але вони, природно, враховують і свій інтерес, приклеюючи до ціннику, як мінімум, 15-20% від вартості машини.

«Після того як авто проходить весь ланцюжок численних посередників – в Європі і у нас воно дорожчає на 40-60%», – підрахував Креймер.

Сюрпризи на кордоні

Втім, навіть вигідна покупка авто в Європі зовсім не означає, що воно обійдеться вам недорого при ввезенні в Україну.

Хоча європейський продавець оформляє нотаріально завірений договір купівлі-продажу, в якому вказується реальна ціна машини, наші митники часто не довіряють проставленим в ньому цифрам.

«Як правило, на митниці завищують вартість авто, як мінімум, на 2-3 тисяч євро від зазначеної в договорі суми. Відповідно, зростають і митні платежі», – розповідає Бородиня.

Скажімо, приблизна вартість розмитнення авто за 15 тисяч євро – 5 тисяч. Але якщо його оцінять в 18 тисяч, доведеться заплатити в казну вже 6 тисяч євро.

Самі митники посилаються на якесь внутрішний лист ДФС, в якому є вказівка ​​оцінювати авто, порівнюючи їх з аналогічними в Україні. Податківці ж наявність такого листа спростовують, і кажуть, що рахувати треба за затвердженою Кабміном формулою: ціна аналогічного нового авто з урахуванням амортизаційного коефіцієнта (рік випуску, пробіг) і реального стану авто.

Стан останнього оцінює експерт на митниці. І щоб він описав у своєму висновку все як потрібно, доведеться заплатити не менше 500 євро. І чим дорожче автомобіль, тим вище такса – іноді мова йде і про кілька тисяч євро.

За рік дії пільгового закону в Україні з’явилися десятки фірм, які беруться улагодити питання з митницею.

Природно, вони беруть свої «комісійні».

Вважається, що найбільш лояльні до водіїв західні митниці – Івано-Франківська, Львівська. Там оцінюють авто найкраще і беруть відносно невелике “мито” (кілька сотень євро).

На Київській або інших регіональних митницях процедура оформлення може коштувати на 1-1,5 тисяч євро дорожче.

Правда, щоб розмитнити авто на обраної митниці, потрібно мати відповідну прописку. Щоб дотримати це правило, посередники пропонують водієві «добровольців» з місцевого населення, послуги яких коштують ще 100-200 євро.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...