Черкащанці зробили унікальну операцію, під час якої серце не билося 80 хвилин
Міксому — доброякісну пухлину в серці, видалили 73-річній Валентині Бобошко зі Сміли на Черкащині. Новоутворення мало 8 см завдовжки. Займало майже половину серця.
— Серце почало боліти 10 років тому. 2012-го перехворіла бронхітом, може дав ускладнення. Почалася задуха, — розповідає Валентина Бобошко. — Два роки тому зробила УЗІ. Сказали, що в лівому передсерді є тромб, треба їхати до Черкас. Але я не послухалася. А цього року вже не могла й двох кроків ступити, задихалася. Місцевий кардіолог каже: “В лівому передсерді є величезна пухлина — міксома. Ви везунчик, що з таким діагнозом ще жива”. Направив в обласний кардіоцентр. Мене обстежив кардіохірург Олег Журба. Каже, треба термінова операція. Впродовж декількох днів готували, підлікували, розрідили кров. 21 серпня прооперували. Зараз я вже дома, задишки ніби й не було.
Міксоми ростуть у різних відділах серця. Сягають до 15 см завдовжки, важать майже 250 г.
— Із таким діагнозом оперував кілька жінок, — каже головний кардіохірург Черкаського обласного кардіологічного центру Олег Журба, 33 роки. — Найбільша міксома була 4 сантиметри. А у Валентини Анатоліївни вона мала розміри — 8 на 4,5 сантиметра. Займала 95 відсотків лівого передсердя — це майже половина серця. За таких умов, навіть не уявляю, який у неї був кровообіг. Попри це жінка довго не зважувалася на операцію.
Її проводили три хірурги впродовж 4 год. Уся бригада складалася з восьми осіб. Серце жінки зупинили на 80 хв. Тіло охолодили до 32 градусів. Кров пропускали крізь апарат штучного кровообігу.
— Міксома була в капсулі. Видалили її з “ніжкою”, на якій трималася. Потім наповнили серце кров’ю. Орган запустився самостійно, без особливої підтримки. За кілька годин пацієнтка вийшла з наркозу. Понад дві доби перебувала в реанімації. Потім перевели її в палату інтенсивної терапії. Через вісім днів реабілітації виписали додому. Впродовж двох із половиною місяців жінці треба обмежити фізичні навантаження, а далі житиме як здорова людина.
Пухлина може тривалий період не проявлятися. Але її зростання провокуватиме гостру серцеву недостатність, підвищення температури, нездужання. Виникає кашель, набряк легень. Болять м’язи і суглоби. Людина втрачає вагу. Причини розвитку новоутворення до кінця не вивчені.
— Лікування міксоми відбувається лише хірургічним методом. Пухлину обов’язково висікають разом із “ніжкою”. Місце ушивають, якщо великий дефект — закривають латкою. Міксоми бувають і без капсул. У такому випадку частинки переміщуються по судинах і викликають інсульт. Деякі пацієнти звертаються по допомогу вже після порушення мозкового кровообігу. Тому важливо виявити пухлину на ранніх стадіях. Основним методом діагностики є ехокардіограма. Для уточнення даних проводять комп’ютерну томографію і МРТ. Після операції людина живе десятки років, — говорить Олег Журба.
Шукайте деталі в групі Facebook