facebook

Зарплата по-польськи: чи реально це за 10 років в Україні

Денис Шмигаль впевнений, що за 10 років Україна вийде на європейський рівень зарплат, зокрема Польщі та Словаччини.Експерти переконані, що це неможливо.

Повідомляє – джерело.

Що пообіцяв Шмигаль У грудні 2020 року реальні зарплати зросли на 10% у порівнянні з груднем 2019, написав Денис Шмигаль на своєму фейсбуці. І справді середні зарплати виросли до 14 179 гривень. Це до оподаткування. Проте за даними Держстату, з урахуванням інфляції зарплати виросли не на 10%, а всього на 0,1% Крім звіту за 2020 рік, Шмигаль пообіцяв працювати над суттєвим підвищенням українських зарплат.

Надважливе завдання, яке ставить уряд, – це до 2030 року вийти за середніми зарплатами на рівень наших сусідів із Польщі чи Словаччини, – заявив прем’єр-міністр. Що не так з обіцянкою Шмигаля Наразі розрив між зарплатами поляків, словаків та українців доволі суттєвий. Зарплата в Україні, Польщі та Словаччині В четвертому кварталі 2020 року поляки в середньому заробляли 5 655 злотих, за даними польського статистичного бюро GUS. Це 1 254 євро. За даними Держстату ми розрахували, що середня зарплата в Україні за аналогічний період становила 12 780 гривень. Це 377 євро. У Словаччині, за даними Офісу статистики, середня зарплата у третьому кварталі 2020 року становила 1 113 євро.

Фактично українська середня зарплата втричі нижча, ніж зарплата у Польщі чи Словаччині. Щоб досягти лише цього рівня, потрібно, щоб зарплата в Україні зростала хоча б на 15% щороку. Чи можливі в Україні польські зарплати Якщо подивитися на історію, то до 2030 це неможливо. Стрімкий ріст зарплати в Україні спостерігався лише після того, як гривня обвалювалася відносно долара: у 2008 та 2014 роках. За останні 10 років середня зарплата у доларах виросла на 50%.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Щоб досягти теперішнього рівня польської зарплати, потрібно вирости на 230%. При тому, що польські зарплати також не стоятимуть на рівні, а ростимуть. Як пояснив у коментарі 24 каналу економіст Борис Кушнірук це нереально з тої точки зору, що Україна не має тої фінансової підтримки з боку ЄС, яку мають Польща та Словаччина. “Польща і Словаччина отримали й отримують досі дуже значні кошти від Євросоюзу, які розподіляють зокрема й серед громадян. Йдеться про десятки-десятки мільярдів євро. Наприклад, Польща лише на інфраструктурні проєкти отримала понад 80 мільярдів євро безкоштовно.

Нам таких коштів ніхто не збирається давати”, – переконаний експерт. Тому в такий спосіб наростити доходи Україні не вдасться. Водночас Борис Кушнірук впевнений, що шляхом комплексного впровадження економічних реформ українські зарплати можуть суттєво зрости і без допомоги ЄС. Проте корупція, низька експертність та олігархат стоять на заваді. З одного боку я абсолютно впевнений, що ми можемо досягти значно більших темпів зростання економіки і рівня доходів населення. Але сказати, що я очікую, що це буде реалізовувати наш політикум, наші можновладці і наш олігархічний бізнес… отут в мене великі сумніви, – резюмує експерт. Свої сумніви, щодо заяви Шмигаля, висловив і голова профільного комітету Данило Гетманцев.

Якщо ми порівняємо рівень ВВП на душу населення з польським і порахуємо, то нам потрібно десь 30 – 40 років, аби наздогнати Польщу. Це за умови, що Польща стоятиме на місці, – зазначив Гетманцев. На думку депутата, спочатку треба орієнтуватися на сусідів із країн СНД, від яких Україна також відстає. Мовиться, зокрема, про Білорусь, Грузію, Казахстан та навіть Вірменію.

Прогнози зарплати до 2024 У липневому прогнозі розвитку економіки від Кабміну середня зарплата у 2021 становитиме 13 632 гривні, у 2022 – 15 414 гривень, а у 2023 зросте до 17 169 гривень. Тобто ріст становитиме 12%, 6% та 5% відповідно. Цього недостатньо, щоб зарплати наблизилися до польських. У консенсус-прогнозі від Мінекономіки експерти зійшлися, що середня заробітна плата у 2021 році становитиме 12 350 гривень. Протягом наступних років очікують такий рівень середньої зарплати: У 2022 році – 13 990 гривень; У 2023 році – 15 778 гривень; У 2024 році – 17 660 гривень.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...

загрузка...