24 липня в православній церкві вшановують пам’ять рівноапостольної княгині Ольги, дружини київського князя Ігоря і проповідницю православ’я. У народному календарі – Ольгин день. Про те, чим прославилася свята, традиції на церковне свято і чи можна працювати в день пам’яті княгині Ольги, пише УНІАН.
Дата народження Ольги невідома: історики вважають, що вона народилася в Псковському селищі Вибутовська весь, імовірно в 894 році. При народженні їй дали ім’я Хельга – в перекладі з мови варягів воно означає “священна”.
Знайомство з київським князем Ігорем відбулося на батьківщині у Ольги – князь гукнув дівчину на човні, щоб перебратися на інший берег річки. Ольга переправила Ігоря, а незабаром за нею приїхали княжі гінці, щоб просити руки.
Коли Ольга вийшла заміж за Ігоря їй було всього 12 років. Пізніше у пари народився син Святослав. Але шлюб Ольги та Ігоря був недовгим – князя вбили древляни, про що незабаром дуже сильно пошкодували.
Після загибелі чоловіка Ольга стала керувати князівством і проявила себе як жорсткий і хитрий політик. Вона нібито погодилася стати дружиною ватажка древлян, але перших древлянських послів закопала живцем в землю, а других – живцем спалила в лазні. Потім Ольга разом з військом вирішила провідати могилу чоловіка – вона знаходилася у древлян, і винищила там 5 тисяч чоловік.
У 946 році Ольга пішла ще одним походом на древлян і розбила їх, а не зумівши взяти місто Іскоростень – просто спалила його, прив’язавши до лап птахів запалені клоччя з сіркою.
В історію княгиня увійшла як проповідниця християнства – в Константинополі вона хрестилася під ім’ям Олена. Звідти ж привезла православні ікони і книги і стала зводити храми на батьківщині. Також Ольга встановила межі Київської Русі, ввела оподаткування.
Мощі княгині її онук, князь Володимир, помістив у першому кам’яному храмі – Десятинній церкві Успіння Пресвятої Богородиці.
***
У 970-х роках Ольгу стали шанувати як святу, в 1547 році зарахували до лику святих і назвали свята рівноапостольна Ольга. Такої честі в християнстві удостоїлися всього 5 жінок – Марія Магдалина, первомучениця Текла, мучениця Апфія, просвітителька Грузії Ніна і цариця Олена Рівноапостольна.
Святу Ольгу згадують 24 липня за юліанським календарем. За новоюліанським календарем (з 1 вересня 2023 року) шанувати її будуть 11 липня.
Народні прикмети на 24 липня
За прикметами дня судять про погоду і врожаї:
роса з ранку на городі – урожай помідорів буде такий собі; сильний грім в цей день – можна йти на риболовлю, кльов буде хороший; сонячно – до хорошого врожаю зернових; мошкари багато розвелося – буде багатий урожай грибів восени; листя почало опадати з дерев – осінь буде ранньою.
У народному календарі 24 липня – свято Ольгин день. Наші предки в цей час працювали в полі, жали, заготовляли сіно, збирали ягоди і гриби.
24 липня – що сьогодні не можна робити
Заборони цього дня такі:
заборонено лаятися з близькими і знайомими; не можна займатися домашньою роботою – пранням, прибиранням, шиттям тощо; не можна лінуватися – треба працювати на городі, ходити в ліс за ягодами і грибами; не варто давати в борг що-небудь – гроші, хліб, сіль і т.д., разом з ними піде фінансове благополуччя.
Також в цей день заборонено хвалитися успіхами – княгиня Ольга не любила хвалькуватих людей, хвальків чекають невдачі.
Що можна робити 24 липня
Цього дня можна піти до церкви і помолитися святій – у Ольги просять про допомогу матері військових, сироти, ті, хто втратив своїх коханих. Свята Ольга допомагає вдовам і знедоленим, також їй моляться про багатий урожай, а дівчата – про вдале заміжжя.
24 липня слід обов’язково допомогти тому, хто потребує цього, а також бути терплячим до слабкостей інших. У цей день потрібно добре попрацювати в полі та на городі – все зроблене буде на благо.
Пенсія призначається з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку, якщо заява подана у…
Погода у вихідні буде не з приємних: очікуються суттєве зниження температури, дощі, а місцями навіть…
В "Резерв+" незабаром з'являться електронні відстрочки Електронні відстрочки від мобілізації з'являться у застосунку "Резерв+" вже…
За пенсію слід доплатити - які розцінки діють з 1 листопада 2024 року За пенсію…
ТЦК мають мобілізувати ще 300 тисяч осіб, щоб поповнити лави піхоти на фронті ТЦК у…
Пенсія-2024: що зміниться у листопаді Як інформують "ФАКТИ", у листопаді окремі категорії пенсіонерів отримають підвищені…